PENPRO - Vína, knihy, dárky
Knihy
Jiří Růžek - V labyrintu zpravodajských služeb

Jiří Růžek - V labyrintu zpravodajských služeb

Kód:  P1815

Jiří Růžek

V labyrintu zpravodajských služeb                                                                                  

  

Dokumentární paměti ředitele BIS Jiřího Růžka odkrývají čtenářům, co se v této oblasti od listopadu 89 událo a jak by měly zpravodajské služby fungovat pro blaho státu.

 

anotace

V labyrintu zpravodajských služeb seznamuje autor čtenáře, co všechno v nich prožil od listopadu 89 a později jako ředitel BIS. Po vzoru starých kronikářů vypráví jen to, u čeho sám byl nebo co mu vyprávěli očití svědkové. Krédem jeho knihy je přání, aby zpravodajské služby dělaly svoji práci dobře a politici je uměli rozumně využívat.

 

 

charakteristika

Jiří Růžek, dlouholetý ředitel BIS a pracovník tajných služeb, napsal knihu, která je dokumentem nedávné doby. Vložil do ní také osobní sdělení, jak  sledoval a prožíval změny, kterými naše společnost prošla za poslední tři desítky let. Popisuje, jak se od základu znovu formovaly bezpečnostní složky státu po listopadu 89, a vysvětluje, proč bylo nutné udělat radikální řez ve státní správě, policii, tajných službách a oddělit staré a vytvořit nové. Tuto historii předkládá čtenáři objektivně a v maximální úplnosti, i když nezastírá své preference a antipatie. Zamýšlí se i nad tím, že  země v srdci Evropy nemůže stát na jejím okraji, jinak škodí sama sobě. Autor napsal knihu zajímavě a věcně, opatřil ji dokumenty ze své činnosti v BIS a jeho komentáře a poznámky na okraj o lidech a událostech posledních let nepostrádají sympatickou dávku střízlivého humoru.

 

Na okraj svých pamětí Jiří růžek připsal:

Své vzpomínání na zpravodajské služby dopisuji v době, kdy se v českém politickém rybníčku Brčálníku vzedmuly přímo oceánské vlny. Příběh slušného a perspektivního Petra Nečase připomíná antické drama, kde nikdy nebyla nouze o vášně. Vševědoucí Václav Klaus se stal soukromou osobou, nicméně na prezidentském stolci jej vystřídal Miloš Zeman, vždy připravený poučit kohokoli o čemkoli. Ale hlavně žádostivý splatit staré dluhy a ústrky, na něž zřejmě přátelé ze sociální demokracie časem zapomněli; ale rozhodně na ně nezapomněl  Šedý vlk, a neprohádám moc, když řeknu, že pan prezident po čertech rázně zamíchá politickými kartami. Bude zajímavé pozorovat, jak zareagují ostatní hráči v téhle již dávno obehrané hře o investituru. Nicméně jsem docela rád, že nemusím tančit na tomhle bále, neboť to už není ani můj bál, ani moje válka.

 

 

www.anotace

Jiří Růžek, dlouholetý ředitel BIS a pracovník tajných služeb, napsal knihu, která je dokumentem nedávné doby. Vložil do ní osobní zkušenost, jak se změnily bezpečnostní složky státu po listopadu 89. Tuto historii předkládá čtenáři v maximální úplnosti a objektivně, i když nezastírá své preference a antipatie. Konstatuje, že politici si prozatím nevytvořili adekvátní  vztah k zpravodajským službám a nedokážou je rozumně využívat při politických rozhodnutích. Autor opatřil knihu dokumenty ze své činnosti v BIS a jeho komentáře a poznámky na okraj o lidech a událostech posledních let nepostrádají sympatickou dávku střízlivého humoru.

 

 

recenze

Paměti osobností jsou vždy subjektivním pramenem. Ať se autor snaží být jakkoliv objektivní, v praxi to zcela možné není. To, co ale knihy tohoto žánru od sebe liší, je to, zda paměti jsou napsány poctivě, či nikoliv. Ty Jiřího Růžka  nepochybně napsány poctivě jsou, jak mohu soudit z těch pasáží, které se týkají období, kdy já sám jsem měl vztahy k tajným službám. Kniha je důležitým pramenem, který je schopen osvětlit mnohé,  nejen ze vzniku nových tajných služeb, nýbrž i z obecných rysů české transformace po roce 1989. Ukazuje velmi zřetelně to, co se zřejmě odehrávalo i jinde než v tajných službách, totiž onu směs improvizace, amatérismu, dobré i špatné vůle a nakonec postupné stabilizace, jejíž výsledky byly v mnoha směrech náhodné a většinou pod optimem. To, co považuji za zvlášť důležité, je obraz činnosti tajné služby nikoliv jako vzrušujícího dramatického příběhu, nýbrž jako obraz komplikované a tvrdé práce. Myslím, že by  neměla zapadnout ani myšlenka, že naše politické špičky nikdy nenalezly účinný vztah k  tajným službám a prakticky nikdy nedokázaly jejich práci rozumně využívat.

                                                                                                    Vladimír Špidla

Cena bez DPH:
311 Kč
Cena s DPH:
342 Kč
WCR bodů:13.68 WCR
ks
Na dotaz
Kdy zboží dostanu?
Kdy bude zboží u vás?
Na dotaz
Pro ověření přesného času doručení nás kontaktujte na
telefonu: (+420) 734188800 nebo mailu: eshop@singulis.cz
Jiří Růžek  - V labyrintu zpravodajských služeb
Popis produktu

Jiří Růžek

V labyrintu zpravodajských služeb                                                                                  

Vázáno, 208 stran (formát 240 x 165)

dokumentární obrazová příloha

Diskuse

Tato položka nebyla doposud diskutována. Pokud chcete být první, klikněte na tlačítko Přidat

Přihlásit se
0 Kč
Zpracování dat
Schovat